.

Bölüm Hakkında

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğünün 03.12.2014 tarih ve 238/7 sayılı senato teklifi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 31.12.2014 tarihli yürütme kurulu toplantısında incelenerek Elektrik Mühendisliği Bölümü’nün açılmasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Üniversite Senatomuzun teklifi ile bölüm adı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olarak Eylül 2017 tarihinde değiştirilmiştir.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alması planlanan bölümümüzün öğrenim dili Türkçe olup öğrenim süresi ise 8 yarıyıldır (4 yıl). Dört yıllık eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir ve Elektrik-Elektronik Mühendisi unvanı alırlar. Bölümümüzü tercih eden öğrenciler; üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’nda isteğe bağlı olarak bir yıl süreyle İngilizce Hazırlık Programı’na devam edebilirler.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün amacı, sürekli eğitim bilinci içerisinde yeni gelişmelere açık olarak; Elektrik Mühendisliği problemlerine ulusal ve uluslararası düzeyde çözüm üreten, bu konularda projeler tasarlayan, etik kurallar çerçevesinde bunları yöneten ve yapacağı faaliyetlerin sosyal, ekonomik, politik, hukuki ve çevresel sonuçlarına hakim olarak bu projeleri uygulamaya koyabilen mühendisler yetiştirmektir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunlarının çalışma ortamı çok geniş bir alanda değişim gösterir. Elektrik makinaları ve güç transformatörleri imalatı, kontrol ve otomasyon sistemleri, güç elektroniği sanayi, yüksek gerilim şalt cihazları, kablo sanayi, aydınlatma cihazları sanayi ve endüstriyi destekleyen diğer kamu ve özel kuruluşlarda tasarım, projelendirme, satış temsilciliği, danışmanlık, müşteri hizmetleri ve ilişkilerine dayalı geniş iş olanakları mevcuttur.

Anabilim Dalları

  • Elektrik Tesisleri
  • Elektrik Makinaları
  • Elektronik
  • Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği
  • Kontrol ve Kumanda Sistemleri
  • Devreler ve Sistemler
  • Telekomünikasyon

Diğer Akademik Birimler