.

Bölüm Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde 4 Temmuz 2011 tarih ve 27984 (2. Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur.

Bilgi toplumu olarak adlandırılan yeni toplumsal yapıda, toplumun ihtiyaçlarına karşılamak amacıyla hemen her alanda bilişim teknolojileri kullanılmaktadır. Bu kapsamda, tüm bilim dallarının merkezinde olan Bilgisayar Mühendisliği, bilişim sistemlerini çeşitli yazılımlarla tasarlayan, geliştiren ve bu sistemlerin yönetilmesini içeren mühendislik dalıdır.

Bölümden mezun olan öğrenciler, çeşitli Ar-Ge firmalarında yazılımcı, veri tabanı uzmanı, kalite ve test mühendisi, proje yöneticisi, sistem analisti, bilgi işlem merkezlerinde sistem ve ağ uzmanı, web tabanlı yazılım geliştirici olarak çalışma olanaklarına sahiptir.

Bilgisayar Mühendisliği bölümü, vereceği kaliteli eğitim ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi`ni Türkiye`nin sayılı yükseköğrenim kurumlarından biri haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2015-2016 eğitim-öğretim yılında güçlü ve deneyimli bir akademik kadro ile eğitime başlamıştır. Ders programımızı, çağdaş gereksinimler doğrultusunda hazırlayarak ve bu alanda kariyer sahibi akademisyenlerin ve iş dünyasından üst düzey bilişimcilerin de görüşlerini alarak şekillendirmeyi düşünüyoruz. Böylece, öğrencilerimizin en güncel bilgilerle donatılacakları ve iş yaşamına hızla uyum sağlayabilecekleri nitelikte bir eğitim programını, bu sürecin ilk basamağında gerçekleştirmiş olacağız.

Bu kararlılık ve güçle yola çıkan Mehmet Akif Ersoy Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunlarının, Bilişim alanında söz sahibi olacaklarına ve önemli bir boşluğu dolduracaklarına inanıyoruz.

Anabilim Dalları

  • Bilgisayar Bilimleri
  • Bilgisayar Donanımı
  • Bilgisayar Yazılımı

Diğer Akademik Birimler